zdroj: Shutterstock.com
Alternativní medicína

Pomocná síla vosků pro tělo i duši, od svíček až po depilaci

Pavlína Klaudová
17.04.2024

Vosky, ať už včelí nebo různé rostlinné, jsou používané v rámci wellness terapií poměrně široce. Jejich léčivá síla, příjemná vůně a schopnost navodit pocit relaxace je fascinující. Ať už se jedná o svíce na tělo, masážní svíce nebo pomoc při zbavování se nechtěných chloupků. Jsou tady, aby pomohly v mnoha částech našich životů, zbavily nás stresu nebo utišily bolesti hlavy.

Tělové a ušní svíce z včelího vosku jako účinná terapie?

Terapeuticky účinné, avšak pro mnohé kontroverzní. Takové jsou tělové a ušní svíce, které jsou poměrně populárním doplňkem holistického ošetření. Dají se sehnat buď parafínové nebo z včelího vosku, princip ošetření je stejný. Na trhu jsou dva druhy (rovné nebo turbo svíce s rozšířeným koncem ve tvaru kalicha). Často se do nich přidává kurkuma nebo další byliny. Jsou vyrobené ze smotaného, navoskovaného bavlněného plátna, ve tvaru válce, nemají knot, zapalují se napřímo. Používají se pro podporu detoxikace těla, eliminaci bolestivosti například při menstruaci, migrénách nebo když Vás skřípne v zádech. 

Obecně se doporučují při mnoha zdravotních potížích, hodí se třeba při zánětech močového měchýře, terapeuti také uvádí, že jsou schopny pomoci s typickými ženskými potížemi (myomy atd.), jak dalece jsou v těchto věcech účinné je potřeba si vyzkoušet na vlastní kůži. Je však pravdou, že by ošetření v rámci zachování bezpečnosti měla praktikovat další osoba. Svíci je potřeba v procesu zastřihovat, aby nebyla ohořelá část moc velká a nedošlo k jejímu odpadnutí a popálení ošetřovaného.

Ušní svíce, používané pro čištění uší nejsou moc vítané mezi ušními lékaři, kteří se proti nim poměrně vymezují a poukazují na možnou nebezpečnost. Nejen, co se týče možného popálení při neodborné manipulaci a také jsou zde možná rizika porušení ušního bubínku. Obecně byste měli zapomenout na čištění uší pomocí předmětů jako jsou vatové tyčinky a další běžně používané pomůcky. Při nahromadění ušního mazu je dostatečné ušní vchod pouze jemně vytřít např. papírovým kapesníkem.

Masážní tělové svíce nejen pro uvolnění svalů

Masážní svíčky zažívají v posledních letech opravdový boom. Používání tradičních svíček z přírodních, rostlinných vosků, olejů a másel má kořeny v orientální wellness praxi, konkrétně thajské. Aplikace se provádí po celém těle. Je určena pro uvolnění svalů a zmírnění stresu. Kombinuje se s tradičními masážními pohyby pro absolutní pocit relaxace. Na masáž pomocí svíčky se lze objednat do salonu nebo si ji můžete užít doma s pomocí šikovného protějšku. 

Zapalte svíčku asi 15 minut před začátkem masáže a nechte ji hořet. To vám umožní získat dostatek oleje pro aplikaci na celé tělo. Vosk zůstává tekutý až 20 minut po sfouknutí plamene. Po zhasnutí je nutné jej chvíli odpočívat, aby nebyl příliš horký, ale během masáže si udržel optimální teplo. Jakmile budete mít množství oleje potřebné pro masáž a rovněž bude již několik minut zchlazený, opatrně jej nalijte olej do dlaně, abyste vyzkoušeli teplotu. Olej pak můžete aplikovat přímo na pokožku. Aby olej ze svíčky pronikl do pokožky, provádějte táhlé masážní pohyby. Můžete také lehce přitlačit palci.

Vosková depilace, oblíbená metoda, jak se zbavit chloupků

Depilace voskem je metoda odstranění chloupků, technika, používaná po několik desetiletí. 

Je oceňovaná jak pro svou účinnost, tak protože je poměrně rychlá. Obzvláště, pokud se svěříte do rukou profesionální. Je sice bolestivá, ale mnohem lépe snášená než ta pomocí elektrického epilátoru. Může se pro ni používat teplý nebo studený vosk (ten je přátelštější k citlivé pleti). Procedura, prováděná v lázních nebo v salonu zabrání možnému poškození, které se může běžně vyskytnout při domácím ošetření. Jako poranění, podráždění kůže nebo nepříjemné zarůstání chloupků.

Navíc konzultace s profesionálem, který se snáze dostane na obtížná místa pomocí teplého a uklidňujícího vosku vysoké kvality, vám poskytne ty nejlepší možné výsledky. Vosk se nanese na kůži a prudkým tahem se odstraní, chloupek se vytrhne i s kořenem. Tato metoda zabraňuje opětovnému růstu silných chloupků a oslabuje je. Při depilaci teplým voskem vydrží kůže hladí až měsíc. Při použití studeného vosku pak dva týdny. Studený vosk navíc neodstraňuje jemné nebo příliš krátké chloupky. Dlouhodobá hladkost pokožky je i při určitém nepohodlí ošetřovaného velkou výhodou ve srovnáním s používáním tradičních holítek. 

 

Zdroje: www.nhs.ukhealthline.com

Autor: Pavlína Klaudová

Mensa – kdo se může stát jejím členem a jak probíhá IQ test?
Vaření bez teflonu: jaké materiály jsou zdraví bezpečné a navíc vám vydrží dlouho?

Další články

Paliativní péče – co všechno má na starost?
Nemoci a léčba

Paliativní péče – co všechno má na starost?

19.03.2024

Onkologická a chronická onemocnění představují nejvýznamnější zdravotní hrozbu v Evropě. Onkologická onemocnění jsou každoročně nově diagnostikována u téměř čtyř milionů lidí a je ...