Vysoký tlak - tichý zabiják

Přezdívá se mu tichý zabiják. Nebolí, navenek se většinou nijak výrazně neprojevuje, ale když zaútočí, může to mít fatální důsledky. Řeč je o vysokém krevním tlaku neboli hypertenzi.

Hypertenze se považuje za jedno z nejčastějších civilizačních onemocnění. Trpí jím asi 30-40 % populace v České republice a spolu s kouřením, cukrovkou, vysokou hladinou tuků v krvi a obezitou je jedním z nejzávažnějších rizikových faktorů vzniku cévních mozkových příhod a ischemické choroby srdeční. Podle odhadů je až 25 % úmrtí nad 40 let věku přímo i nepřímo způsobeno hypertenzí.

Za normální krevní tlak u zdravé dospělé populace se považují hodnoty nepřesahující v systole 140 a diastole 90 mmHg. Jako arteriální hypertenze se označuje opakované zvýšení nad 140/90 mmHg naměřené minimálně při dvou různých návštěvách lékaře.

Zatímco u dětí a mladistvých může být normální hodnota trochu nižší, s přibývajícím věkem naopak stoupá. U starší populace se navíc velmi často objevuje tzv. izolovaná systolická hypertenze, kdy systolický tlak je větší než 140 mmHg a současně diastolický je menší než 90 mmHg.

Proč je vysoký tlak nebezpečný

Vysoký krevní tlak je jedním z hlavních rizikových faktorů urychleného rozvoje aterosklerózy a devastace hlavních cílových orgánů, kterými jsou srdce, mozek a ledviny. Hypertenze představuje jakousi neinfekční epidemii tohoto století, která významnou měrou přispívá ke zvýšenému výskytu vzniku infarktů myokardu, mozkových příhod čí selhání ledvin.

Příčina a léčba hypertenze

Na vzniku vysokého tlaku se podílí řada genetických mechanismů, vlivů zevního prostředí a poruch regulačních procesů v organismu.

Jen asi u 5 % všech případů hypertenze je objevena jiná příčina. Nejčastěji v důsledku onemocnění ledvin, mozku nebo žláz s vnitřní sekrecí. V těchto případech se mluví o sekundární hypertenzi a odstranění známé příčiny může vést k úplnému vyléčení pacienta.

Většina lidí se domnívá, že pokud má někdo vysoký krevní tlak, přicházejí automaticky na řadu léky. Přitom prvotní a nedílnou součástí léčby by měla být úprava nebo změna životního stylu, což se velice podceňuje. Pro některé pacienty to může představovat jedinou terapii, kterou v danou chvíli potřebují.

Úprava životního stylu pro snížení tlaku

 • redukce váhy
 • snížení konzumace soli
 • omezení spotřeby alkoholu
 • přestat kouřit
 • omezení stresu
 • relaxace
 • dynamický aerobní trénink
Vysoký tlak - tichý zabiják patří do témat
 • hypertenze Petra 09.08.2017 15:07:37

  Mám vysoký krevní tlak beru čtyři druhy pilulek na tlak a to 3-2-2-2 nekouřím nepiji sportuji ... když jsem se své lékařky zeptala na operaci na Homolce , vynadala mi a pak mi řekla že jsem bláznivá žena abych takovéhle články nečetla .
  Vím její tlak to není jde jen o pacientku která může zemřít ....jsem už po mrtvici :-(

 • Hanka 20.07.2017 12:44:28

  Vysoký tlak má dnes snad každý druhý, ale přesně, rozhodně hned nebrat léky! Ty už pak zůstanou na celej život...
  Doporučuju se podívatještě semhttps://pomocvnebezpeci.cz/co-je-vysoky-a-nizky-tlak - i stím tlakem se dá něcodělat:)


Adresář

Diskuze na téma Vysoký krevní tlak - hypertenze

 • Marie 31.01.2011 07:01 hubnutí

  Dobrý den, ráda bych věděla jestli něco víte o nových přírodních produktech americké firmy…

 • Kaderova, Jarka 04.03.2013 14:03 Poruchy štítné žlázy

  Dobry den, nasli u me snizenou funkci stitne zlazy. Byla jsem na odberu krve. Zvysene THS 5,28,…

 • Lucie Žigova 09.09.2013 10:09 hypertenze

  muj otec se lečil na vysoky krevní tlak odmital leka ře chci se zeptat při odpadniti meho otce ani…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku