Vysoký tlak - nová metoda léčby

Vysoký krevní tlak neboli hypertenze je velmi rozšířené onemocnění srdce a cévního oběhu. V České republice trpí hypertenzí více než jeden milion lidí. V poslední době stále více vystupuje do popředí novinka v její léčbě, která na rozdíl od užívání léků nemoc definitivně vyléčí.

Hypertenze nastává při krevním tlaku vyšším než 140/90.

Vysoký krevní tlak se rozlišuje podle příčin vzniku:

 • esenciální hypertenze – trpí jí 95 % pacientů. Hlavní příčiny vzniku jsou opakovaný stres, nadměrná konzumace alkoholu, přejídání, nadváha, zvýšený příjem soli v potravě, nedostatek pohybové aktivity, genetika
 • sekundární hypertenze – trpí jí 5 % hypertoniků. Je způsobena jinou nemocí, např. zúžení ledvinných tepen, nemoci ledvin, štítné žlázy, kůry či dřeně nadledvin

Farmakologická léčba vysokého tlaku

Jde o léčbu pomocí léků, které nazýváme antihypertenziva. Jejich volba závisí na řadě okolností, např. dalších nemocech. Často jsou podávány kombinace medikamentů. Někteří pacienti tak mohou denně užívat 5 – 10 léků. Ty krevní tlak snižují a udržují na nízkých hodnotách. Léky hypertenzi úplně nevyléčí. Pokud pacient léky vysadí, jeho krevní tlak se opět zvýší.

U zhruba 34 % pacientů nelze za pomoci léků dosáhnout snížení krevního tlaku. Jsou tzv. rezistentní. Naději na léčení však mají i oni, a to v podobě nové léčebné metody.

Nová metoda léčby hypertenze

Jde o katetrizační intervenci, při níž se v celkové anestezii naleznou v tepně těsně před ledvinami nervová vlákna, která aktivitu ledvin ovlivňují tak, že krevní tlak roste. Poté, co lékaři přesné místo lokalizují, vypálí ho za pomocí tepelné energie. Proniknutí energie je velmi malé (2 – 4 mm). Jejím působením se tato nervová vlákna ničí. Po zákroku dochází ke stále trvajícímu poklesu krevního tlaku, a to i během prvního roku po výkonu. Pacient tak může postupně vysadit léky nebo snížit dávkování. Jde o velmi triviální, snadno technicky proveditelný zákrok.

Dosud byla tato metoda úspěšně testována v Austrálii, Německu a Polsku. V České republice byla léčba prozatím vyzkoušena u 15 pacientů. Léčbu podstoupili pacienti z rizikových skupin, u nichž byl krevní tlak špatně ovlivnitelný léky, a byli tak ohroženi cévní mozkovou příhodou nebo infarktem myokardu.

Na rozdíl od zahraničních kolegů využívají čeští lékaři vysokofrekvenční stimulaci nervových vláken v ledvinových tepnách, která jim umožňuje již během zákroku poznat, zda bude léčba u daného pacienta účinná. Princip spočívá v tom, že vlákna se stimulují ještě před aplikací energie a zjišťuje se, jestli dochází ke zvýšení tlaku. Po tomto zjištění se provede samotný zákrok a po něm opět stimulace vláken a zjištění, že ke zvýšení tlaku již nedochází.

Rizika nové léčby vysokého tlaku

Před zahájením léčby byla vyloučena všechna rizika. Jedním z nich je např. tvorba krevních sraženin. Z toho důvodu byl zvolen takový typ energie, který nepoškozuje cévní stěnu. Při zákroku se také používají katétry speciálně vyvinuté pro tuto léčbu. Před výkonem se provádí angiografické zobrazení ledvinových tepen, aby bylo zjištěno, že nedochází k jejich zúžení. Stejná kontrola se provádí i po zákroku.

Zatím je tato léčba určena pro pacienty z rizikových skupin, kteří jsou rezistentní na farmakologickou léčbu. Metoda není vhodná pro lidi trpící sekundární hypertenzí.

Budoucnost léčebné metody hypertenze

V současné době lékaři stále odhalují nové poznatky a souvislosti v této léčbě. Pro zodpovězení otázek typu „Bude možné takto léčit všechny hypertoniky?“, „Stane se farmakologická léčba minulostí?“, „Lze touto metodou léčit i jiné nemoci?“ je třeba realizace dalších studií a analýz. Nicméně už dnes se odborníci dívají na tuto metodu velice optimisticky a věří v její úspěšný rozvoj.

 

Ocenili byste tuto novinku v léčbě hypertenze?

Vysoký tlak - nová metoda léčby patří do témat
 • tlak Rudolf 22.08.2014 09:52:53

  operace na snížení tlaku provádějí v Olomouci pokud berete tři a více prášku jinak musíte papat prášky tak mně to bylo řečeno takže smůla !

 • rada pro manžela anna 06.02.2012 14:15:56

  dobry den, chtela by sem se zeptatat ve ktere nemocnici se provadi zakrok na sniženi krevniho tlaku, muj manžel ma vysoky kt už 15 let pořat dostava nejake prašky už ich uživa 8 dene a jeho tlak je 160 na 96 děkuji

  • Re: rada pro manžela Marie 06.02.2012 22:22:04

   v Olomoucké fakultní nemocnici Dr.Václavík.Jsem už tři neděle po zákroku,a super !!!
   pomalu vysazuji léky,které jsem 40 let brala.Doporučuji zákrok.

   • lvysoky tlak alena sedlakova 05.08.2014 21:50:44

    rada bych se taky dozvedela o nove lecbe vysokyho tlaku , lecim se od mladi a rada bych se toho zbavila beru 3 prasky a stejne me to nepomaha

   • Re: Re: rada pro manžela Cili 14.07.2012 16:48:54

    Dobrý den Marie přečetla jsem si, že jte již po zákroku,cítíte se dobře to je fajn. Prosím o radu co jste musela udělat, aby Vám byl zákrok proveden a kolik stál? Děkuji Cili

  • Re: rada pro manžela Nikola D 19.02.2012 20:02:35

   v Praze,tuším v Motole a teď i nově v Brně.

 • ocenil Jiří Kaprál 24.01.2011 09:49:45

  Dobrý den, určitě bych tuto novou léčebnou metodu ocenil, ale bohužel v Čr je zatím hodně nedostupná, vzhledem k těm pouhým 15 lidem na kterých byla aplikovaná. Moje maminka zrovna má vysoký tlak a právě ji chce doktor začít tlak snižovat prášky, vůbec se mi to nelíbí a o této metodě ji doktor řekl, že je to čistě experimentální, mohl bych vás poprosit o kontakt klidně i na soukromou kliniku kde se tato metoda používá? Popřípadě na nemocnici v zahraničí??? Děkuji moc, jiri.kapral@seznam.cz

  • Re: p.Kaprál Alexander 06.04.2011 08:10:50

   Myslím si, že vyliečiť vysoký tlak je možné aj bez chemických liekov. Ak chcete, môžem Vám poslať na túto tému zaujímavé články a na základe toho sa rozhodnete čo ďalej.

   • Re: Re: p.Kaprál Beny 02.11.2012 19:57:28

    Vážený pane Kaprál, přečetla jsem si Váš příspěvek o snižování vysokého TK bez medikamentů a velmi bych Vás poprosila, zda mi můžete přeposlat nějaké články. Jistě máte dotazů a žadatelů o zaslání mnoho, proto se omlouvám, ale zároveň doufám, že mi vyhovíte.
    Já mám tlak 135/88, někdy se a dost často vyhoupne i přes tyto hodnoty, takže léky zatím neužívám, i když mi byly doporučeny, chtěla bych to přece jenom zkusit ještě jinak. Za Vaší odpověď mnohokrát děkuji. S pozdravem Beny.

   • Re: Re: p.Kaprál Nikola D 09.05.2012 10:29:49

    Dobrý den,
    mohl byste mi prosím poslat nějaké články a informace k alternativní léčbě vysokého tlaku?..děkuji.
    můj email je : Nik4a@seznam.cz

   • Re: Re: p.Kaprál Radek 27.04.2011 09:43:50

    Dobrý den,

    můžete mi prosím poslat informace o alternativní léčbě vysokého tlaku na radekr@post.cz. Případně i pokud někdo víte, kde se u nás zmiňovaný chirurgický zákrok provádí?

    Předem děkuji.

    Radek

    • Re: Re: Re: p.Kaprál Nikola D 09.05.2012 10:26:18

     Dobrý den,
     zmiňovaný zákror se provádí v Praze - Motole , Brně a hodně pozitivních ohlasů je na Olomouc

    • Re: Re: Re: p.Kaprál Marie 06.02.2012 13:23:46

     Radku v Olomoucké fakultní nemocnici Dr.Václavík

   • Re: Re: p.Kaprál Bozka 26.01.2012 13:45:51

    Muzete mi poslat nejake rady na leceni vysokeho tlaku?dekuji

   • Re: Re: p.Kaprál pavel 25.11.2011 09:40:04

    Prosím jestli máte nějaké info jak se zbavit léků na tlak.prosím o zaslání.Děkuji

   • Re: Re: p.Kaprál vlasta 20.11.2011 17:39:14

    Prosím o zaslání článků k vysokému tlaku jak na to.
    Děkuji .

   • Re: Re: p.Kaprál bona 31.05.2011 13:06:08

    Prosím můžete mi rovněž poslat informace o alternativní léčbě vysokého tlaku. Chtěla bych se vyhnout užívání léků, protože mohou způsobovat další zdravotní potíže.
    Děkuji. Bohumira.Narwova@seznam.cz

  • Re: ocenil Nikola D 19.02.2012 20:01:32

   Dobrý den,
   vím že se u nás tato metoda provádí v Praze,tuším v Motole a teď i nově v Brně.

 • vysoký tlak Helena 11.09.2012 14:02:28

  Hrozně se mi líbí nová metoda léčby vysokého tlaku. Také se léčím na vysoký tlak. Léky beru ráno a večer. K tomu ještě na astma, alergii, cholesterol. Celkem jedenáct léků denně. Tlak mě trápí ze všeho nejvíc, proto bych tuto léčbu využila. Jen vědět, jak se k tomu dostat.

 • prosím o radu Hana 26.06.2012 20:00:44

  manžel je po operaci prostaty,po které se mu snížil i krevní tlak, ale teď po 3 letech se opět zvýšil.Nejsem příznivcem léků věřím spíše alternativní léčbě.Proto dva léky na tlak 137/92 se mi zdá moc.Mrzí mě,že dnešní praktičtí lékaři nezjišťují příčinu vys.tlaku a jen zkouší co pacient "snese".Metoda zákroku výše popsaná bude určitě průlom v léčení .Mám jen obavy zda farmaceutický průmysl toto přivítá. Takže prosím, kdyby věděl někdo bližší informace o zákrocích v Motole budu ráda za sdělení. Hodně zdraví všem Hana

 • PAVEL 21.03.2011 16:59:06

  také bych rád věděl kde se tato metoda dělá v jaké nemocnici...děkuji

  • Re: Nikola D 09.05.2012 10:33:16

   Dobrý den,
   chirurgický zákrok se v ČR provádí v Praze-Motole , v Brně a spoustu pozitivních ohlasů slyším na Olomouc,pan MuDr. Václavík

 • vysoký tlak Katka 24.04.2011 18:25:06

  Dobrý den, taky bych metodu využila. Mám podobný případ s maminkou jako pan Jiří, na rozdíl od něj má maminka již prášky užívá, bohužel tlak neklesá, naopak večer se vždy ještě zvyšuje. 3x denně si měří tlak, který je pořád vysoký. Byla také na vyšetření srdce, doktor ji řekl, že je zdravá jako rybička, a že ji bude léčit. Předepsal další léky na snížení tlaku, ale stále nezabírají. Pokud někdo má dobrou radu, jak snížit vysoký tlak, budu ráda za každou informaci. Díky.

  • Re: vysoký tlak Nikola D 09.05.2012 10:31:39

   Dobrý den,
   chirurgický zákrok se v ČR provádí v Praze-Motole , v Brně a spoustu pozitivních ohlasů slyším na Olomouc,pan MuDr. Václavík

 • Lenka 06.02.2012 07:55:46

  Dobrý den,
  viděla jsem v televizi alternativní léčbu vysokého krevního tlaku.Můj manžel má vysoký krevní tlak a pořád jen dostává více prášku ,ale tlak se nelepší.Můžete mi zdělit bližší informace popřípadě dát nějaký kontakt děkuji

  • Re: pet-tweety 15.04.2012 17:43:44

   Na zvyseny tlak doporucujipredevsim jist zdrava,netucna, nesmazena jidla,pohyb, zadne koureni,nestresovat se (pokud to lze;) a jako doplnek, cisteprirodni produkt hlivuustricnou s rakytnikovymolejem. Me osobne pomohl. Dase koupit v lekarnach nebopres internet:http://www.vegi.cz/cz/produkt/hliva_ustricna_s_rakytnikovym_olejem

  • Re: vysoký tlak Marie 06.02.2012 13:21:10

   Výsoký tlak mám40 let dokonce jsem měla od 40ti let plný inv.důchod.Také mě jen přidávali léky,až mě z toho zkazili žaludek a jednou jsem si řekla dost a změnila lékaře mimo svůj okres.Dostala jsem se do nemocnice v Olomouci,pomalu mě začali léčit,uplně jinak,léky přehodnotili.Pak mě navrhli abych se zůčastila výzkumu,který právě začínal.Měla jsem moc velký strach,ale dnes děkuji panu doktorovi Václavíkovi,že mě oslovil.Zákrok byl bezbolestný,něco pichlo,ale to je uvšech zákroků.Už po čtyřech dnech jsem musela vysadit nějaké léky ,tlak byl moc nízký.Dnes se měřím 4x denně ,posílám SMS výsledky do nemocnice a tlaky jseou dobré.Věřím,že mi odeberou ještě nějaké léky.Všem tento zákrok doporučuji. Děkuji pane DOKTORE.
   Doporučuji Olomouckou nemocnici pan Dr.Václavík

   • Re: Re: vysoký tlak Nikola D 19.02.2012 20:10:03

    chtěla bych se zeptat,zda ten zákrro něco stál,někde jsem totiž četla,že to nehradí pojišťovny a stojí to kolem 100 tisíc,tak by mě zajímalo co je na tom pravdy.Jinak je mi 19 a s vys.tlakem se léčím už 2 roky.Mám asi 4 kombinaci léků,začínala jsem s jedním,dnes mam 3 léky denně.Na můj věk,mi to přijde moc.Pokaždé mi nějaká kombinace přestane třeba po 3 měsících zabírat,tak se zvyšují dávky a tak to jde pořád dál.Teď pan doktor,co s eo mě stará mi řekl o této metodě,tak o ní vážně uvažuju.Přijde mi,že v 19 být nemocná s tlakem a brat tolik léků je moc,když si vezmu,že třeba u nás v rodině jich tolik nebere na tlak nikdo,jen babička bere 1 denně.
    Děkuji za vaše názory na zákrok.

  • Re: Nikola D 19.02.2012 20:04:17

   http://www.ibrno.cz/brno/40845-fakultni-nemocnice-brno-zacne-s-novou-lecbou-pacientu-s-vysokym-krevnim-tlakem.htmldělají to nově vBrně,jinak Praha,nejspíšMotol

 • zakrok Lanska Věra 28.02.2012 09:01:57

  Prosim o sdeleni, kde porovadeji zakrok v pripade vysokeho tlaku. Leky mi vzdy nepomahaji a tlak vyskakuje.
  Dekuji
  Lanska vera

  • Re: zakrok Nikola D 29.02.2012 09:35:16

   teď nově i v Brně,pak ho ještě dělají v Praze a jedna paní se zde v diskuzi zmínila že i Olomouc..kde dál nevím

 • vysoky tlak Andrej Fedor 09.02.2012 20:21:54

  Dobry den.Chtel bych se zeptat zda je mozne podstoupit chirurgicky zakrok na snizeni krevniho tlaku a zda je hrazen pojistovnou nebo pacientem?Je mi 40 let lecim se cca 3 roky a zadny valny ucinek se neprojevuje.Lekar me predepsal uz druhe tablety a tlak mam rano 140/90 nekdy i 160/100.Dekuji za odpoved s pozdravem Andrej Fedor.

  • Re: vysoky tlak Marie 10.02.2012 11:54:28

   Přečti si příspěvek pod zn.marie.Když bys měl nějaký dotaz,napiš na email.adresu.
   hrubmar@seznam.cz -ráda poradím,marie

 • pavel 25.11.2011 09:37:59

  Také bych určitě využil jakoukoli možnost zbavit se léků na tlak

 • VYSOKÝ TLAK MUHLPACHROVÁ 28.09.2011 13:18:03

  BYLA BYCH MOC RÁDA KDYBY SE PRAKTIKOVALA LÉČBA VYS.TLAKU JAK PÍŠETE.VRÁTILO BY
  TO MĚ A OSTATNÍ LIDI DO NORMÁLNÍHO ŽIVOTA.ANI SI NEDOVEDETE PŘEDSTAVIT
  KOLIK LIDÍ BY BYLO ŠTASTNÝCH NA SVĚTĚ.


Adresář

Diskuze na téma Vysoký krevní tlak - hypertenze

 • Marie 31.01.2011 07:01 hubnutí

  Dobrý den, ráda bych věděla jestli něco víte o nových přírodních produktech americké firmy…

 • Kaderova, Jarka 04.03.2013 14:03 Poruchy štítné žlázy

  Dobry den, nasli u me snizenou funkci stitne zlazy. Byla jsem na odberu krve. Zvysene THS 5,28,…

 • Lucie Žigova 09.09.2013 10:09 hypertenze

  muj otec se lečil na vysoky krevní tlak odmital leka ře chci se zeptat při odpadniti meho otce ani…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku