Connův syndrom

V roce 1955 jistý endokrinolog původem z New Yorku, Jerome W. Conn, popsal spojitost mezi zvýšenou hladinou aldosteronu a adenomem nadledvin a daný chorobný stav označil jako primární hyperaldosteronismus. Ten byl později na počest svého objevitele nazván jako Connův syndrom. Toto onemocnění bylo dříve považováno za poměrně vzácné, dnes je ale čím dál více diagnostikováno jako příčina vysokého krevního tlaku.

Sodné ionty patří k látkám, jejichž stálou koncentraci tělo bedlivě monitoruje a na jakýkoliv výkyv okamžitě reaguje. K této regulaci má velmi účinný nástroj, a to je aldosteron.

Celý proces zjednodušeně probíhá asi takto: Nízká koncentrace sodíku v ledvinách vyvolá tvorbu reninu a ten v nadledvinkách spustí tvorbu aldosteronu. Aldosteron zvýší zpětné vstřebávání sodíku v ledvinách, a tím omezí jeho ztráty močí. Spolu se sodíkem se zpětně vstřebává voda, na druhou stranu se více vylučují draselné a vodíkové ionty.

Projevy a příčiny Connova syndromu

Zadržování sodíku a vody způsobí zvýšení krevního tlaku a komplikace s ním přidružené (únava, bolest hlavy, krvácení z nosu apod.). Vysoký krevní tlak je hlavním a často jediným symptomem. Mezi další projevy patří:

 • svalová slabost
 • křeče
 • zácpa
 • časté močení (především v noci)
 • poruchy srdečního rytmu

Nejčastější příčinou Connova syndromu bývá oboustranné zbytnění (tzv. hyperplasie) nadledvin. Nadledviny jsou v takovém případě zvětšené a produkují více aldosteronu. Další častou příčinou bývá přítomnost benigního nádoru v jedné z nadledvin. Vzácnými příčinami mohou být zhoubný nádor či genetická mutace.

Neléčený vysoký krevní tlak sebou nese celou řadu zdravotních rizik – od ztluštění stěny srdce, infarkt myokardu až po mozkovou mrtvici a selhání ledvin.

Diagnostika

Hlavním vodítkem poukazujícím na podezření na primární hyperaldosteronismus, je vysoký krevní tlak, jenž nereaguje na klasickou antihypertenzní léčbu.

Laboratorními testy se následně zjišťuje hladina aldosteronu a reninu v krvi. Zvýšená hladina aldosteronu a snížená hladina reninu jasně poukazují na problém s nadledvinkami. V případě vyšší hodnoty obou hormonů je problém v ledvinách a ne v nadledvinách. Ultrazvukem lze poté odhalit případné zbytnění či nádor nadledvin.

Léčba Connova syndromu

U Connova syndromu je nejdůležitější odstranit jeho nejnebezpečnější projev, a to je vysoký krevní tlak. Způsob léčby se volí v závislosti na tom, co danou situaci způsobilo.

Je-li příčinou benigní nádor jedné z nadledvin, je častým řešením její chirurgické odstranění. Pokud jsou postiženy obě nadledviny, chirurgické řešení, vzhledem k obrovskému významu hormonů nadledvin, není vhodné. V takovém případě se farmakologicky blokují účinky aldosteronu. K tomu se užívají léky jako je spironolakton nebo eplerenon.

Connův syndrom patří do témat
 • Vlaďka 28.06.2015 21:03:03

  No vidíte to je polovina úspěchu. Prostě jí hlídat zezačátku jídlo a všechno než si zvykne a podobně. Nevím u koho je maminka pojištěná, ale 211 přispívá do 30.6. na vyšetření obéhového systému.

 • Simča 25.06.2015 16:32:37

  Myslíte, že jde ten krevní tlak srazit nez léků a chemických věcí? Mamka nechce jit k doktorovi, ale tlak jsem jí naměřila vysoký.

  • Re: Vlaďka 25.06.2015 21:51:36

   Já myslím, že určitějde.zdravijakovasen.cz/az-95-kardio-nemoci-muzeme-ovlivnit-sami-svym-zivotnim-style tady jsouužitečné rady. Jen jde oto, jestli to bude chtítmaminka dodržovat :)

   • Re: Re: Simča 25.06.2015 22:16:56

    To by nebyl takový problém, bydlím ve stejném domě jako ona, takže ji budu hlídat. Klidně i vařit. Děkuji moc za radu


Adresář

Diskuze na téma Vysoký krevní tlak - hypertenze

 • Marie 31.01.2011 07:01 hubnutí

  Dobrý den, ráda bych věděla jestli něco víte o nových přírodních produktech americké firmy…

 • Kaderova, Jarka 04.03.2013 14:03 Poruchy štítné žlázy

  Dobry den, nasli u me snizenou funkci stitne zlazy. Byla jsem na odberu krve. Zvysene THS 5,28,…

 • Lucie Žigova 09.09.2013 10:09 hypertenze

  muj otec se lečil na vysoky krevní tlak odmital leka ře chci se zeptat při odpadniti meho otce ani…

Píšeme jinde


Zdravě.cz na Facebooku